Evenimente

Finaliștii și fotografii nominalizați la OPEN 2023

World Photography Organisation anunță câștigătorii categoriilor și fotografii nominalizați pe lista scurtă în competiția Open din cadrul Sony World Photography Awards 2023, competiția în care sunt premiate cele mai bune fotografii ale anului 2022.

Peste 415.000 de imagini din peste 200 de țări și teritorii au fost trimise la Sony World Photography Awards 2023, iar peste 200.000 au fost înscrise în competiția Open. Fiecare câștigător primește echipamente de imagistică digitală de la Sony și va intra în cursa pentru prestigiosul titlu de Open Photographer of the Year și pentru un premiu de 5.000 de dolari.

Câștigătorul competiției Open va fi anunțat în cadrul ceremoniei de decernare a premiilor, care va avea loc la Londra, pe 13 aprilie. Imaginile selectate, atât cele câștigătoare, cât și cele aflate pe lista scurtă, vor fi prezentate în cadrul expoziției Sony World Photography Awards la Somerset House, în perioada 14 aprilie-1 mai 2023.

Câștigătorii celor zece categorii sunt:

ARHITECURĂ

Mark Benham (Marea Britanie) pentru The Silos, o imagine de tip colaj care ilustrează silozurile și clădirile înconjurate de nuanțe de roz ce se evidențiază în portul Brest din Franța.

CREATIVITATE

Boris Eldagsen (Germania) pentru lucrarea PSEUDOMNESIA | The Electricia, un portret captivant în alb și negru a două femei din generații diferite, care amintește de limbajul vizual al portretelor de familie din anii 1940.

PEISAJE

Giorgos Rousopoulos (Grecia) pentru fotografia unui peisaj montan grecesc cu un excursionist care urcă pe Muntele Tymfi, ce se ridică maiestuos în fundal dominând Parcul Național Pindus.

STIL DE VIAȚĂ

Azim Khan Ronnie (Bangladesh) pentru Childhood, lucrare ce surprinde copii intrând și ieșind din zeci de conuri gigantice (topas), într-o fabrică de prelucrare a orezului din Bangladesh, în timp ce se joacă cu un cărucior folosit de muncitori pentru a transporta și usca orezul.

MIȘCARE

Zhenhuan Zhou (China Continentală) care surprinde o tânără americancă într-o cursă a butoaielor în Ontario, Canada. În cadrul acestor competiții fetele, numite „cowgirls” călăresc în jurul butoaielor, cea mai rapidă fiind desemnată câștigătoare.

NATURĂ & VIAȚĂ SĂLBATICĂ

Dinorah Graue Obscura (Mexic) pentru Mighty Pair, un portret alb-negru realizat în timpul unei călătorii în sudul Texasului, ce surprinde două păsări caracara cu creastă ce stau nemișcate și privesc dincolo de aparatul foto, în aceeași direcție, ca și cum ar poza pentru fotograf.

OBIECT
Mieke Douglas (Olanda) pentru Recycled. Nimic nu este ceea ce pare a fi într-o fotografie cu multe sensuri a unor pungi de plastic asemănătoare unor flori, completate cu bucăți de tulle și dispuse ca într-un buchet, invitând privitorii să analizeze mai atent imaginea.

PORTRET

Sukhy Hullait (Marea Britanie) pentru Charlie, un portret ce are în centru un tânăr adolescent care, împreună cu prietenii săi, a decis să transforme parcarea abandonată a unui pub într-un skatepark, atunci când cele mai multe dintre ele au fost închise în timpul pandemiei.

FOTOGRAFIE STRADALĂ

Andreas Mikonauschke (Germania) pentru lucrarea sa Exhausted – un portret expresiv alb-negru al unor bărbați în pragul epuizării după ce au ridicat și cărat cadre grele din lemn care susțineau statui reprezentând scene biblice pe străzile din Andaluzia, în timpul procesiunilor tradiționale de Paște din „Semana Santa”.

CĂLĂTORIE 

Max Vere-Hodge (Marea Britanie) pentru Ghosts, o fotografie emoționantă alb-negru a tribului Mundari din Sudanul de Sud, ai cărui membri se zăresc printre focurile de seară pe care le aprind pentru a ține muștele țețe și țânțarii departe de iubitele lor vaci Ankole-Watusi.

Competiția Open din acest an a fost jurizată de Eric Schlosser, director artistic al Târgului de Artă din Tbilisi, Georgia.

Câștigătorii finali ai competițiilor Student, Youth, Open și Professional ale Sony World Photography Awards 2023 vor fi anunțați pe 13 aprilie 202, iar lucrările lor vor putea fi admirate în cadrul expoziției de la Somerset House, Londra, în perioada 14 aprilie-1 mai 2023. Pentru mai multe informații despre câștigători și finaliști, vă rugăm să vizitați www.worldphoto.org

FINALIȘTII ȘI FOTOGRAFII NOMINALIZAȚI PE LISTA SCURTA ÎN COMPETIȚIA OPEN 2023

ARHITECTURĂ

Câștigătorul categoriei

Mark Benham, Marea Britanie

Lista scurtă

Robert Bolton, Marea Britanie

Tony Cowburn, Marea Britanie

Fabio Del Ghianda, Italia

Peter Dulis, Canada

Donell Gumiran, Filipine

Yichien Lee, Taiwan

Angiolo Manetti, Italia

Desmond Chien Yew Ngu, Malaezia

Margit Lisa Roeder, Germania

Yuya Takahashi, Japonia

George Turnbull, Marea Britanie

Kjell Vikestad, Norvegia

Albrecht Voss, Germania

Beatrice Wong, Hong Kong

 

CREATIVITATE

Câștigătorul categoriei

Boris Eldagsen, Germania

Lista scurtă

Elli Asker, Azerbaidjan

Nicolas Bigot, Franța

Hardijanto Budyman, Indonezia

Enda Burke, Irlanda

Bilal EL Harousse, Maroc

Mariola Glajcar, Polonia

Yi Han, China Continentală

Peter Irungu, Kenia

Richard Poe, SUA

Angel Ros Die, Spania

Namukolo Siyumbwa, Zambia

Kinga Wnuk, Polonia

Chenghao Zhao, China Continentală

PEISAJ

Câștigătorul categoriei

Giorgos Rousopoulos, Grecia

Lista scurtă

Olivia Bennett, Marea Britanie

Isabel Bielderman, Olanda

Robert Bilos, Croația

Jordi Coy, Spania

David Del Rosario Dávila, Spania

Gill Fry, Australia

Judith Kuhn, Germania

Bing Li, Canada

Roberto Pavić, Croația

Michael Prince, SUA

Martin Rak, Cehia

Andreja Ravnak, Slovenia

Indirani Thevar, India

Marcin Zajac, Polonia

STIL DE VIAȚĂ

Câștigătorul categoriei

Azim Khan Ronnie, Bangladesh

Lista scurtă

Francesco Bambi, Italia

Ruth Chamberlain, Marea Britanie

Raffaella De Luise, Italia

Mohamad Ali Harisi, Liban

Sabbir Hossen, Bangladesh

Jessica Innemee, Olanda

Kathryn Mussallem, Canada Ninoshka Pais, Canada

Markus Pasa, Austria

Jean Veron, Franța

Zuojian Wang, China Continentală

 

MIȘCARE

Câștigătorul categoriei

Zhenhuan Zhou, China Continentală

Lista scurtă

Zacarías Abad Torres, Spania

Pedro Luis Ajuriaguerra Saiz, Spania

Kristian Hvidtfeldt Buus, Danemarca

Ricardo García Mainou, Mexic

Gabriel Hernandez, Spania

Leo Huang, Taiwan

Andres Moreno, Columbia

Francesco Junior Mura, Italia

Raido Nurk, Estonia

Kazutoshi Ono, Japonia

Ata Ranjbar Zeydanloo, Republica Islamică Iran

Martin Rickett, Marea Britanie

 

NATURĂ & VIAȚĂ SĂLBATICĂ

Câștigătorul categoriei

Dinorah Graue Obscura, Mexic

Lista scurtă

Vince Burton, Marea Britanie

Charly Clérisse, Franța

Subrata Dey, Bangladesh

Patrick Ems, Elveția

Marcio Esteves Cabral, Brazilia

Mark Fitzsimmons, Australia

Pietro Formis, Italia

Jose Manuel Grandio, Spania

James Hunter, SUA

Arnfinn Johansen, Norvegia

Andrea Michelutti, Italia

Protap Shekhor Mohanto, Bangladesh

Alex Pansier, Olanda

Tibor Prisznyák, Ungaria

 

OBIECT

Câștigătorul categoriei

Mieke Douglas, Olanda

Lista scurtă

Masahiko Abe, Japonia

Giuseppe Colarusso, Italia

Zeynep Demirhan, Turcia

Tim Green, Marea Britanie

Andrius Kundrotas, Lituania

Xiaoye Jin, China Continentală

Roberto Emiliano Porsella Jurado, Argentina

Masumi Shiohara, Japonia

Nan Lay Thwe Oo, Myanmar

Catherine Wang, SUA

 

PORTRET

Câștigătorul categoriei

Sukhy Hullait, Marea Britanie

Lista scurtă

Brian Cassey, Marea Britanie

Jonathan Damslund, Danemarca

Donell Gumiran, Filipine

Glenn Homann, Australia

Sandra Mickiewicz, Polonia

Nukabari Opuama, Nigeria

Lukas Palatinus, Slovacia

Louis Park, Noua Zeelandă

Angela Perez, SUA

Mwana Pwo, Angola

Gemma Sains, Marea Britanie

Christopher Wonder, Nigeria Mateusz Żurowski, Polonia

 

FOTOGRAFIE STRADALĂ

Câștigătorul categoriei

Andreas Mikonauschke, Germania

Lista scurtă

Nazly Ahmed, Sri Lanka

Stan De Zoysa, Spania

Lorenzo Grifantini, Italia

Rizwan Hasan, Bangladesh

Barbara Iwińska, Polonia

Lucian Alexandru Micu, Românis

Cath Muldowney, Marea Britanie

Kathryn Mussallem, Canada

Benson Spiers, Marea Britanie

Chin Leong Teo, Singapore

Takahiro Toh, Japonia

Ting Hao Tseng, Taiwan

Tommaso Vaccarezza, Italia

Pável Vélez, Mexic

CĂLĂTORIE

Câștigătorul categoriei

Max Vere-Hodge, Marea Britanie

Lista scurtă

Pamela Chiang, Taiwan

Erhan Coral, Turcia

Tim Daniels, Marea Britanie

Callie Eh, Malaezia

Marios Forsos, Grecia

Takahiro Gamou, Japonia

Paweł Jagiełło, Polonia

Guojia Li, China Continentală

Yukihito Ono, Japonia

Adrian Pearce, Marea Britanie

Fabian Pfeifhofer, Italia

İsmail Serhat Şahin’, Turcia

Ankur Tambde, India

Yunhua Yu, China Continentală

 

Urmărește canalul de știri Iași4u.ro pe WhatsApp

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top