Grupul IULIUS, unul dintre cei mai mari dezvoltatori și operatori de proiecte mixed-use de regenerare urbană din România, face un pas strategic și intră oficial pe piața spațiilor de lucru flexibile. Compania a lansat primul său proiect de coworking de amploare, denumit IULIUS Workhub, un spațiu modern ce se întinde pe o suprafață de peste 1.000 de metri pătrați.
Acest prim proiect-pilot a fost deschis în clădirea United Business Center (UBC) 1 din cadrul ansamblului mixt Iulius Town Timișoara. IULIUS Workhub a fost conceput ca răspuns direct la noile tendințe din piața muncii și la cererea tot mai mare de flexibilitate. Spațiul pune la dispoziție atât zone deschise (open space) pentru colaborare și networking, cât și birouri private dedicate, capabile să acomodeze echipe de până la 8 persoane. Principalii beneficiari vizați sunt freelancerii, antreprenorii aflați la început de drum și profesioniștii independenți din diverse domenii, precum IT, consultanță sau industrii creative.
Viitorul flexibil se extinde: Conceptul este gata să cucerească și Iașul?
Partea cea mai bună pentru comunitatea de profesioniști din estul țării este că planurile dezvoltatorului nu se opresc la Timișoara. Reprezentanții grupului au confirmat că IULIUS Workhub este un concept gândit pentru a fi replicat și în celelalte mari hub-uri de business ale companiei, inclusiv la Iași.
Deși rămâne de văzut unde exact va fi implementat – fie în inima ansamblului Palas Mall Iași, fie în cadrul modernului Palas Campus –, apariția unui astfel de spațiu generos de coworking la Iași este doar o chestiune de timp. Acest lucru va aduce o schimbare radicală pentru peisajul local: orice freelancer, designer, programator sau consultant va putea avea acces direct la un birou de clasa A, cu toate facilitățile incluse (internet de mare viteză, săli de ședințe, zone de relaxare și acces la o comunitate vibrantă).
Democratizarea „Kilometrului Zero” al business-ului ieșean
Dacă privim în urmă cu doar câțiva ani, ideea de a avea un birou în „Kilometrul Zero” al spațiilor office din Iași – arealul Palas – părea un vis complet imposibil pentru un profesionist pe cont propriu sau pentru o microîntreprindere. Clădirile United Business Center erau destinate exclusiv marilor corporații multinaționale și giganților din IT, care închiriau mii de metri pătrați și semnau contracte rigide pe termen lung.
Odată cu extinderea acestui nou concept de coworking și la Iași, această barieră dispare definitiv. Practic, spațiul de birouri premium se democratizează. Oricine, indiferent că are nevoie de un hot-desk pentru o singură zi, de un abonament lunar sau de un birou privat pentru o echipă mică, va putea lucra cot la cot cu angajații marilor companii.
Integrarea într-un proiect mixed-use oferă și un avantaj uriaș: ieși de la birou și ești deja în parc, ai restaurante pentru pauza de masă, cafenele pentru întâlniri cu clienții și magazinele din mall la doar câțiva pași distanță. Ceea ce în trecut era un privilegiu corporate, devine acum o utilitate accesibilă pentru întreaga comunitate de freelanceri din Iași.

























