Stiri

Topul știrilor din Iași, Joi 11 Decembrie 2025

Stiri Iasi

In fiecare zi incercam sa facem un top 5 al stirilor din Iasi, cele mai importante noutati care marcheaza evenimentele din orasul Iasi, incercam sa evitam stirile politice, acuzatii dar si pe cele publicitare. Ne puteti urmari pe InstagramFacebook dar si pe canalul nostru de Whatsapp.

Facem o sinteza a zilei, daca aveti sugestii de stiri puteti sa le publicati in zona de comentarii de mai jos, singura regula este de a mentine subiectele publicate.

CURS VALUTAR

Euro – 5.0916 Lei sus
Dolar american – 4.3652 Lei sus
Lira sterlină – 5.8662 Lei jos
Francul elveţian – 5.4704 Lei sus
Gramul de aur – 555.6475 Lei sus

STIRI DIN Iași

● DIGITALIZARE FĂRĂ FINALIZARE | Înmatriculările „online” încă depind de poștă și de prezența fizică la ghișeu. De ce încă așteptăm două luni pentru programarea la permise. În timp ce tehnologia promite să simplifice viața cetățenilor, Serviciul Regim Permise și Înmatriculări din Iași încă se confruntă cu birocrație și proceduri care par rupte din altă epocă. Digitalizarea vine dinspre București, dar pare că străbate cei 400 de kilometri pe jos, cu pași mărunți. În acest timp, ieșenii așteaptă cu săptămânile să le vină rândul la programarea la ghișeu și, de multe ori, sunt nevoiți să facă drumuri suplimentare pentru documente care ar putea fi gestionate rapid și complet online, din cauza briocrației și a faptului că instituțiile statului nu sunt interconectate electronic. Ca să deschidem cont pe platforma națională, mergem la ghișeu, iar certificatul de înmatriculare vine doar prin poștă, dacă ajunge unde trebuie. În București funcționează un program pilot care oferă, acum, unele rezolvări. (Ziarul de Iasi)

● Franciza de succes Vivo e teatru de război: Bogdan Zăhărescu, scos din afacere de frații Panache. Scandal, Tribunal, suspans de milioane de euro. Fondatorii Vivo se află într-un conflict deschis după vânzarea a 51% din companie. Bogdan Zăhărescu susține că tranzacția a fost gândită pentru a-l înlătura din afacere. După 11 ani ca director general, a fost convins să semneze un contract cu perioadă de probă, fiind concediat printr-un mail după patru luni. (reporteris.ro)

● Opera Iași mai așteaptă: proiectul primei săli de spectacole construite de stat în decenii bate pasul pe loc. Ministerul Culturii amână lansarea concursului internațional de soluții pentru noua sală de spectacole a Operei Naționale Române Iași (ONRI), deși proiectul este anunțat de ani de zile drept una dintre cele mai importante investiții culturale ale României. Într-un răspuns transmis APIX.ro în baza Legii 544/2001, instituția a evitat să anunțe un calendar clar de implementare: proiectul este încă la stadiul de „hârtii” – nota conceptuală și tema de proiectare sunt în lucru de aproape doi ani. (apix.ro)

● Cum a primit o firmă cu zero lei cifră de afaceri și fără specialiști angajați contracte publice de 1 milion de lei pentru proiecte în energie. O firmă fantomă, fără personal de specialitate, a primit în decurs de câteva luni mai multe contracte, fără licitație, în valoare de 1.000.000 de lei, de la instituții publice, pentru realizarea de proiecte tehnice și studii în domeniul energiei. Firma nu are angajați proiectanți, verificatori tehnici sau electricieni autorizați și subcontractează serviciile către alte companii la prețuri mult mai mici. Street Lighting Engeneering SRL din Aroneanu a fost înființată în 2021, dar a avut cifră de afaceri zero până în acest an. (7est.ro)

● Oameni de afaceri din Neamț, prinși la braconaj în Iași. Unul dintre vânători avea permisul de armă suspendat de Poliție. Un grup de opt vânători, printre care cunoscuți oameni de afaceri din județul Neamț, a fost surprins participând la o partidă ilegală de vânătoare pe un fond administrat de o asociație din Iași. Aceștia au devenit recalcitranți și l-au amenințat pe paznicul de vânătoare care a găsit asupra lor și un mistreț, pe care tocmai îl vânaseră. Printre vânătorii acuzați acum de braconaj se afla și Cristian Ouatu, potent om de afaceri în județul vecin. Alt vânător, Liviu Hulea, proprietarul unei firme de taximetrie din municipiul Roman, avea permisul de armă suspendat printr-o decizie a Poliției Vaslui din aprilie 2025 (7est.ro)

● FOTBAL Poli respiră: va plăti joi trei salarii, iar jucătorii vor merge la Șelimbăr. Interviu cu cărțile pe față. Politehnica Iași rulează cu roller-coasterul. După ce a stat în groapă mult timp, vineri a urcat în vârf, după ce managerul Florin Briaur și antrenorul Tibor Selymes au anunțat că Primăria Iași a deblocat finanțarea clubului, iar cele trei salarii restante vor fi achitate la începutul săptămânii în curs. Marți s-a ajuns în abis, după ce jucătorii nu și-au văzut conturile deranjate de vreun leu, Briaur spunând că plata de la municipalitate nu s-a mai făcut vineri. (Ziarul de Iasi)

● La Iasi se anunta prin social media un protest in fata tribunalului Iasi incepand cu ora 18:00.

OFERTE DE REVELION 2026 IAșI

Revelion Hotel Unirea 2026 – 2 pachete exclusive pentru a petrece noaptea dintre ani la Hotel Unirea & SPA sau Restaurant Panoramic.
● Revelion Restaurante Popricani SB 2026
● Revelion Restaurant Eden 2026
● Revelion Restaurant Casablanca 2026
● Revelion Le Gaga 2026
● Revelion Bellaria Hotel 2026
● Revelion 2026 la City View

● Vezi si alte oferte de Revelion 2026 din Iasi >>> aici <<<.

STIRI DIN TARA & DIVERSE

● Daniela Panioglu, fostă judecătoare, a făcut acuzații grave, miercuri seară, în studioul Euronews România, după dezvăluirile Recorder despre sistemul de justiție din țara noastră. „Nu știu dacă funcționează ceva în România mai bine decât corupția din justiție. Să vă luați orice speranță, abandonați toți, pentru că este un sistem controlat”, a afirmat Daniela Panioglu. Felul în care ea a fost eliminată din dosarele judecate au fost prezentat în documentarul jurnaliștilor de investigația „Justiție Capturată” de la Recorder. (Hotnews)

● Mormântul lui Mircea cel Bătrân deschis după aproape o sută de ani. Ce au găsit arheologii vâlceni în interiorul lui. Sarcofagul în care îşi doarme somnul de veci Mircea cel Bătrân la Mânăstirea Cozia este cel original, susţin arheologii vâlceni, care au redeschis de curând mormântul domnitorului la aproape un veac de când a fost cercetat pentru prima dată. (reporteris.ro)

● Premierul Bolojan a rămas la aceeași poziție cu privire la înghețarea salariul minim pentru anul viitor, la fel ca și patronatele, în timp ce sindicatele au avansat o serie de argumente pentru majorare în cadrul Consiliului Național Tripartit pentru Dialog Social, care a discutat astăzi despre valoarea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată. (Profit.ro)

● Meşteşugul şi interpretarea la cobza românească au fost înscrise în Lista Reprezentativă a Patrimoniului Cultural Imaterial al Umanităţii UNESCO, a anunţat Ministerul Culturii. (Digi24)

● Un elan a fost filmat în județul Hunedoara și nimeni nu știe exact de unde a venit. Elanii au dispărut din România de zeci de ani, însă acum unul a fost văzut din nou, lucru confirmat și de organizația pentru protejarea animalelor sălbatice Rewilding Romania. ONG-ul spune însă că elanul e posibil să fie doar în tranzit. (Hotnews)

● Câteva sute de persoane s-au strâns, miercuri seară, în faţa Consiliului Superior al Magistraturii pentru a cere independenţa justiţiei, dar şi demisia şefei Inaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, Lia Savonea. De asemenea, a fost scandat numele preşedintelui Niculor Dan, căruia i se cere intervenţia. (News.ro)

● Filmul zilei: Avatar: The Last Airbender: Season 2 | Official Teaser Trailer | Netflix

Aboneaza-te la newsletterul orasului Iasi / Urmărește canalul de știri Iași4u.ro pe WhatsApp

Stiri Contact
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top