In fiecare zi incercam sa facem un top 5 al stirilor din Iasi, cele mai importante noutati care marcheaza evenimentele din orasul Iasi, incercam sa evitam stirile politice, acuzatii dar si pe cele publicitare. Ne puteti urmari pe Instagram, Facebook dar si pe canalul nostru de Whatsapp.
Facem o sinteza a zilei, daca aveti sugestii de stiri puteti sa le publicati in zona de comentarii de mai jos, singura regula este de a mentine subiectele publicate.
CURS VALUTAR
Euro – 4.9764 Lei
Dolar american – 4.6195 Lei
Lira sterlină – 5.8296 Lei
Francul elveţian – 5.2893 Lei
STIRI DIN IASI
Eu cu cine votez? Lista candidaților la Primăria Iași 2024.
Antreprenorii din Iaşi au început să colaboreze mai mult şi să lucreze împreună pentru a se dezvolta. Perspectivele de creştere însufleţesc mediul de business local. Antreprenorii din Iaşi sunt mai deschişi la colaborări şi au început să lucreze mai mult împreună pentru a se dezvolta şi pentru a creşte economia locală, a explicat Andrei Dănilă, asociat şi administrator al firmei de IT Code932, prezent la conferinţa ZF Investiţi în România, organizată miercuri la Iaşi alături de CEC Bank. (zf.ro)
Iaşi te inspiră!, un proiect ZF susţinut de Banca Transilvania. Iulius extinde spaţiile de retail din Palas cu peste 10.000 mp în următorul an. Raluca Munteanu, director de dezvoltare: „Avem o cerere ridicată de la magazinele de modă“. La finalul acestui proces, suprafaţa de retail va creşte la peste 70.000 de metri pătraţi, ceea ce va duce şi la o creştere a traficului, care în prezent ajunge la o medie de 60.000 de vizitatori pe zi. Dezvoltatorul imobiliar Iulius Group, fondat în Iaşi de antreprenorul Iulian Dascălu, lucrează la un proiect de extindere a spaţiilor de retail din ansamblul Palas, decizie luată ca urmare a cererii ridicate venite atât din partea chiriaşilor existenţi, cât şi din partea unora noi. (zf.ro)
Compania IULIUS şi Stay Fit Gym, una dintre cele mai mari reţele de fitness & aerobic din România, continuă parteneriatul prin inaugurarea a două noi locaţii la Iaşi, după cea deschisă anul trecut, în Palas Campus. Din 27 mai 2024, Stay Fit Gym va fi prezent în Family Market Miroslava, iar din această vară, în Iulius Mall Iaşi. După ce anul trecut a intrat pe piaţa din Iaşi prin inaugurarea unui centru de fitness şi aerobic în clădirea Palas Campus (complex de office şi retail din centrul oraşului), Stay Fit Gym îşi consolidează prezenţa prin alte două noi locaţii în reţeaua dezvoltată de compania IULIUS.
(P) Digest Family – Supliment alimentar pentru suplimentarea florei intestinale la bebeluși, copii și adulți. Digest Kids a devenit Digest Family. Supliment alimentar pentru suplimentarea florei intestinale la bebeluși, copii și adulti, incă din prima zi de viață, în cazul disconfortului abdominal, diaree, balonare. Echilibrul florei intestinale poate fi afectat de o multitudine de factori, printre care se numără infecțiile intestinale virale sau bacteriene, diversificarea alimentației, modificări ale alimentației, schimbarea mediului, a apei şi a hranei în timpul călătoriilor, tratamentul cu antibiotice etc.
Începe la Iași cel mai mare festival studențesc din România / Vor fi concursuri, spectacole și petreceri în aer liber / Cântă Carla’s Dreams. La Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași (TUIASI) începe de miercuri o nouă ediție a celui mai mare festival studențesc din România găzduit de o instituție de învățământ superior. (G4Media.ro)
Un apartament din Iași a luat foc din cauza unui încărcător lăsat în priză. Un încărcător lăsat în priză a provocat un incendiu într-un apartament din Iași, doar intervenția promptă a pompierilor făcând ca focul să nu se extindă și la celelalte locuințe din bloc. (Stirile Protv.ro)
Ziua nationala a Georgiei @ Restaurant Caucaz, 25 Mai. Sâmbătă sărbătorim cu muzică și dans Ziua Națională a Georgiei, la Restaurant Caucaz. Vom marca acest important moment cu două evenimente desfășurate succesiv în aceeași zi. Ritmuri georgiene alături de Vlad Manolache aka DJ Mavix (tarabană) și Illusion Show Ballet Grup (dansuri georgiene).
Gradul de execuție pe A7: cele mai avansate lucrări la „Autostrada Moldovei” sunt în Muntenia. Lucrările la autostrada A7 avansează cel mai greu pe tronsonul Bacău – Pașcani: pe fiecare dintre cele trei segmente, gradul de execuție este sub 10%. Pe „Autostrada Moldovei”, cum a fost A7 supranumită de autorități și presă, se lucrează cel mai intens în Muntenia. (apix.ro)
Undă verde pentru magazinul Kaufland din Galata: a fost emisă autorizația. Kaufland a obținut autorizația de construire pentru noul magazin din Galata: centrul comercial va fi amenajat pe un teren cu o suprafață de peste 17.000 mp, amplasamentul fiind pe șos. Iași – Voinești. (apix.ro)
Atalanta a învins la Dublin, cu scorul de 3-0, echipa Bayer Leverkusen, şi a câştigat în premieră Europa League. Finala a fost arbitrată de Istvan Kovacs. Pentru nemți este prima înfrângere din sezon.
STIRI SCURTE
Românii pot să solicite certificate de naștere și deces în format digital în 33 de noi localități, după ce sistemul IT de înregistrare exclusiv electronică a acestor evenimente de viață a fost extins, a anunțat Ministerul Afacerilor Interne. (Profit.ro)
Fermierii se pregătesc de noi proteste. Autoritățile ieșene le-au refuzat deja accesul cu utilaje în municipiu. Fermierii din toată țara sunt hotărâți să iasă din nou în stradă, peste câteva zile. Principalele revendicări ale acestora sunt legate de contractul de arendă, sistemul antigrindină, riscurilor catastrofice cu care se confruntă agricultura sau sistemul de irigații. Dar asta nu e tot. Mai nou, aceștia le reproșează politicienilor că nimeni nu mișcă un deget pentru campania de la europarlamentare, iar agricultura are de suferit dacă la Bruxelles nu ajung oamenii potriviți. (Ziarul de Iasi)
Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat, chestionat cum vede ca România să cedeze o baterie Patriot, că nu acceptă nu „sub nicio formă ca România să rămână fără apărare antirachetă şi fără apărare antiaeriană”. Şeful statului a mai spus că „în măsura în care se cedează ceva, trebuie România să primească altceva”, „altfel, nu se va face nimic” (News.ro). Iohannis a mai declarat că România nu va trimite combatanţi în Ucraina. (News.ro)
Într-o mișcare coordonată și anticipată, trei state europene – Norvegia, Irlanda și Spania – au anunțat miercuri dimineață că vor recunoaște statul palestinian, începând cu 28 mai, subliniind că decizia are rolul de „a asigura o cale credibilă către pace și securitate pentru Israel, Palestina și popoarele lor”. Decizia va fi urmată cel mai probabil de anunțuri similare din partea altor țări europene. Israelul și-a manifestat nemulțumirea și și-a rechemat ambasadorii de la Oslo și Dublin. (Hotnews)
Cel mai mare retailer sportiv din Marea Britanie, deținut de miliardarul Mike Ashley, intră în România după mulți ani de așteptare. Cel mai mare retailer de încălțăminte, îmbrăcăminte și echipamente pentru sport și fitness din Marea Britanie, Sports Direct, controlat de gigantul Frasers Group, deținut de miliardarul Mike Ashley, unul dintre cei mai bogați oameni din UK, intră în România după mulți ani de așteptare din partea clienților. (Profit.ro)

