In fiecare zi incercam sa facem un top 5 al stirilor din Iasi, cele mai importante noutati care marcheaza evenimentele din orasul Iasi, incercam sa evitam stirile politice, acuzatii dar si pe cele publicitare. Ne puteti urmari pe Instagram, Facebook dar si pe canalul nostru de Whatsapp.
Facem o sinteza a zilei, daca aveti sugestii de stiri puteti sa le publicati in zona de comentarii de mai jos, singura regula este de a mentine subiectele publicate.
CURS VALUTAR
Euro – 5.0916 Lei 
Dolar american – 4.3652 Lei 
Lira sterlină – 5.8662 Lei 
Francul elveţian – 5.4704 Lei 
Gramul de aur – 555.6475 Lei 
STIRI DIN Iași
● Parcul din fața Teatrului va fi inaugurat sâmbătă. Va dispune de fântână interactivă, fântâni cu cascadă și gradenă circulară. Ieșenii primesc o veste mult așteptată: parcul din fața Teatrului Național va fi redeschis publicului pe data de 11 octombrie 2025, conform unui anunț oficial publicat in online al Primăriei Iași. Deși suprafața vizată era de doar aproximativ 10.000 de metri pătrați, proiectul de reabilitare ajunge la final după mai bine de patru ani de la semnarea contractului cu firma Conest, în august 2021.
● Doi frați gemeni ieșeni au plecat să cucerească America! Au 2,10 metri la 18 ani și visează să studieze la universități cunoscute și să joace în NBA! „Ziarul de Iași” v-a informat despre faptul că echipa de baschet masculin ACS Stars Iași 2012 nu s-a mai înscris în acest sezon în Liga I. Asta după ce în stagiunea trecută a evoluat în penultima grupă valorică a eșalonului amintit, în timp ce Politehnica a jucat în ultima. (Ziarul de Iasi)
● Răzvrătita din IPJ Iași trebuie să plătească școlarizarea, după ce a refuzat să mai fie polițistă: „La câți bani fac pe Only, îmi permit să o plătesc”. Fosta polițistă Andrada Voicu continuă să arunce săgeți către sistem. Pentru că a refuzat să mai fie polițistă, aceasta trebuie să plătească școlarizarea. Într-un mesaj postat pe rețelele de socializare, a anunțat că o va face, pentru că încasează bani mulți de pe o platformă destinată, în mare parte, adulților. (bzi.ro)
● Times Higher Education 2026: Nicio universitate din Iași în primele 1.500! Doar două din România, în top 1000. Clasamentul Times Higher Education World University Rankings 2026, publicat joi, aduce vești îngrijorătoare pentru mediul universitar din Iași: nicio universitate ieșeană nu reușește să pătrundă în top 1.500 mondial. Trei universități din Iași – „Alexandru Ioan Cuza”, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” și Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” – apar doar în categoria 1501+, adică în afara primelor 1.500 de poziții. (Ziarul de Iasi)
● A fost reluată licitația pentru construirea unui centru de cercetări avansate: contract de 30 milioane lei. Universitatea pentru Științele Vieții (USV) Iași a reluat licitația în vederea construirii unui centru de cercetare avansate în Copou: procedura anterioară a fost anulată întrucât unele aspecte procedurale „nu pot fi remediate fără a afecta legalitatea procesului și fără riscul unor pierderi financiare” pentru autoritatea contractantă. (apix.ro)
● Unul dintre cele mai mari parcuri eoliene din regiune va fi construit la 70 km de mun. Iași. Firma Eco Source Energy SRL a obținut toate avizele necesare începerii lucrărilor pentru construirea unui parc eolian cu 19 turbine pe raza comunei Scobinți. Asociatul unic al companiei este grupul israelian Shikun&Binui, companie care a declanșat o ofensivă investițională semnificativă în județul Iași, în ultimii ani, în domeniul energiei verzi. (apix.ro)
STIRI DIN TARA & DIVERSE
● Generalul Gheorghiță Vlad, șeful Armatei, a explicat cât ar rezista România în fața unui atac rusesc. Șeful Armatei este de părere că Rusia ar utiliza toate metodele pentru a-și atinge scopurile. Totuși, România ar putea rezista la fel de mult ca Ucraina, după cum a precizat el într-un interviu. (Euronews)
● Guvernul israelian a aprobat acordul cu Hamas care implică încetarea focului și eliberarea ostaticilor deținuți de gruparea palestiniană. SUA vă trimite aproximativ 200 de soldați în Israel pentru a sprijini încetarea focului. (WSJ)
● 9 octombrie a fost Ziua Comemorării Victimelor Holocaustului din România, ziua în care în 1941 a început deportarea în masă în Transnistria a evreilor din Basarabia, Bucovina, Herța și Dorohoi la ordinul conducătorului statului, Ion Antonescu. Înainte de această deportare au avut loc masacre ale evreilor în Basarabia, nordul Bucovinei și Herța, odată cu revenirea armatei române în aceste teritorii în iulie 1941. (G4Media)
● Compania aeriană AnimaWings oferă începând din luna octombrie 90 de zboruri interne pe săptămână din București spre marile orașe ale României, de peste trei ori mai multe decât până în septembrie, când avea doar 24. Împreună cu celelalte companii aeriene, în România există în prezent 350 de zboruri interne pe săptămână, însă toate au ca aeroport de decolare sau aterizare București. Cele mai multe zboruri săptămânale tur-retur sunt din București spre Cluj-Napoca (100), Timișoara (88), Iași (74), Oradea (48) și Suceava (26). (Urban Adventures)
● Fotografia dimineții – Unul dintre cele 10 timbre lansare de poșta britanică la aniversarea de 90 de ani a jocului Monopoly:

● Filmul zilei: French Lover | Official Trailer | Netflix























