Evenimente

International Film Festival la Iasi

poster_chaplinwarm21Prima ediţie a Iaşi International Film Festival (vezi programul IIFF 2009) aduce în juriul secţiunilor competiţionale actori, regizori, directori de imagine şi critici cunoscuţi.
Astfel, juriul de lung metraj este prezidat de actriţa ieşeancă Anamaria Marinca. Alături de Anamaria Marinca, cei patru juraţi sunt: Stjepan Hundic, Marius Panduru, Andreea Vălean şi Oliver Paulus.
Anamaria Marinca a câştigat premiul BAFTA pentru cea mai bună actriţă în 2005, pentru rolul din filmul Sex Traffic, dramă realizată de CBC/Channel 4. Rolul Otilia din filmul 4 luni, 3 săptămîni şi 2 zile, de Cristian Mungiu, care a obţinut Palme d’Or la Festivalul de la Cannes, i-a adus Anamariei Marinca, în 2007, premiul pentru cea mai bună actriţă a anului la Festivalul Internaţional al Filmului de la Stockholm, iar în 2008, premiul FIPRESCI pentru cea mai bună actriţă, la Festivalul de la Palm Springs. Recent, Anamaria Marinca a jucat în filmul Five Minutes of Heaven (BBC TV), alături de Liam Neeson şi James Nesbitt, în The Countess regizat de Julie Delpy, precum şi în cel mai recent lung metraj al lui Radu Muntean, Boogie.
Stjepan Hundic este un cunoscut jurnalist, critic şi editor în domeniul cinematografiei. A publicat trei cărţi de interviuri cu unele dintre cele mai cunoscute personalităţi din domeniu şi este un oaspete important al celor mai mari festivaluri de film din lume, cum ar fi Cannes, Veneţia, Berlin, Sundance sau Locarno. Din 1992 este membru al Croatian Society of Film Critics, iar începând cu 1991 este membru FIPRESCI. În 2009, Stjepan Hundic a fost director artistic la cea de-a 5-a ediţie a Festivalului de Film de la Dubrovnic.

Marius Panduru a colaborat cu unii dintre cei mai importanţi regizori români, fiind unul dintre cei mai cunoscuţi directori de imagine din ţară. Printre lung metrajele care poartă semnătura lui Marius Panduru se numără Weekend cu mama, în regia lui Stere Gulea, Restul e tăcere, în regia lui Nae Caranfil, Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii, de Cătălin Mitulescu, A fost sau n-a fost?, în regia lui Corneliu Porumboiu, sau Ryna, de Ruxandra Zenide. Totodată, Marius Panduru a semnat imaginea mai multor scurt metraje, dar şi a unor documentare de televiziune.
Andreea Vălean, cunoscută regizoare de teatru, dar şi manager al proiectului dramAcum, şi-a construit un nume şi în cinematografie, unde a semnat scenariile filmelor Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii şi Trafic, care a obţinut Palme d’Or pentru scurt metraj la Cannes, ambele în regia lui Cătălin Mitulescu. Totodată, Andreea Vălean a lucrat şi la scenariul lung metrajului Ryna, în regia Ruxandrei Zenide.
Regizorul elveţian Oliver Paulus este cunoscut în principal pentru lung metrajele Tandoori Love / Dragoste în stil Tandoori, lansat în 2008, o comedie pentru care a semnat şi scenariul şi cu care a câştigat Best Artistic Contribution la Festivalul Internaţional de Film de la Cairo şi a fost nominalizat la Swis Film Prize, dar şi pentru filmul Wir werden uns wiederseh’n / Adio, dragostea mea!, lansat în 2007, premiat la Love is Folly International Film Festival, Bulgaria şi Verona Love Screens Film Festival.

În ceea ce priveşte competiţia de documentar, juriul este prezidat de regizorul turc Necati Sonmez, cunoscut membru al juriilor FIPRESCI la festivalurile internaţionale de la Montreal, Chicago, Moscova sau Hong Kong. Acestuia i se alătură Marius Iuraşcu, fost director al Studioului Cinematografic Sahia Film, producător de film şi actual Director al RADEF RomâniaFilm şi regizorul şi scenaristul de film artistic şi documentar Laurenţiu Damian, profesor la catedra de Film a Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică “Ion Luca Caragiale” din Bucureşti, Doctor „Magna cum laudae” în cinematografie şi media, Director la Editura Video din cadrul Ministerului Culturii şi Cultelor.
Pe de altă parte, la secţiunile competiţionale destinate filmelor de animaţie şi celor de scurt metraj, preşedintele juriului este regizorul şi producătorul Cătălin Saizescu, cunoscut în principal pentru lung metrajul Milionari de Weekend, iar membrii sunt cunoscutul critic de film Mihai Chirilov, directorul artistic al Festivalului Internaţional de Film Transilvania (TIFF), invitat în numeroase jurii ale festivalelor de prestigiu din lume (inclusiv juriul FIPRESCI la cea de-a 59-a ediţie a Festivalului Internaţional de Film de la Berlin 2009) şi Alessandro Battaglini, coordonatorul secţiunii de scurt metraj a Festivalului Internaţional de Film de la Leeds şi autorul unei retrospective majore a filmului românesc la ediţia din acest an a Festivalului Internaţional de Film de la Leeds (filme româneşti realizate între anii 1950-2009).
Prima ediţie a Festivalului Internaţional de Film de la Iaşi – IIFF se desfăşoară în perioada 25 septembrie – 3 octombrie 2009 şi este organizat de Asociaţia Română de Film Independent şi Primăria Municipiului Iaşi, în parteneriat financiar şi cultural cu Centrul Naţional al Cinematografiei.

Iasi International Film Festival, 25 septembrie – 3 octombrie. After Parties @ Time Out, starting at midnight!

poster_chaplinwarm21

Facebook Comments

5 Comments

5 Comments

  1. Pingback: IIFF 2009 | Blog Iasi4u

  2. iasi4u

    September 26, 2009 at 2:21 am

    Iata programul Festivalului International de film de la Iasi – IIFF 2009, cu ultimele modificari.

    Pretul unui bilet pentru oricare dintre spectacole: 5 lei.

    Tarif redus pentru elevi, studenti, pensionari: 3 lei.

    Legendă:

    CL – Competiţie Lung metraj
    CS – Competiţie Scurt metraj
    CD – Competiţie Documentar
    CA – Competiţie Animaţie
    TII! – This is Indie!
    A – Avanpremiere
    PS – Proiecţii speciale
    PG – Proiecţie de Gală, în prezenţa realizatorilor
    RFA – Retrospectiva Fatih Akin
    MIR – Made in Romania
    MIG: TS – Made in Germany: Focus on Til Schweiger
    HD – Horror Day
    D20A – După 20 de ani
    F&F – Fashion & Fashion


    Cinema Victoria

    Vineri 25 septembrie 2009
    19.00 Gala de deschidere
    20.00 Amintiri din Epoca de Aur (PG)

    Sâmbătă 26 septembrie 2009
    11.00 Zilele Festivalurilor de Film: Timishort
    13.15 Zilele Festivalurilor de Film: FestAsia
    15.30 Katalin Varga (CL)
    17.45 Pa-ra-da (CL)
    20.00 The Boat That Rocked (PS) + Eveniment DJ radio

    Duminică 27 septembrie 2009
    15.30 The Messenger (CL)
    17.45 The Rocker (PS)
    20.00 Les Grandes Personnes (CL)
    22.15 Be Kind Rewind (PS)

    Luni 28 septembrie 2009
    15.30 Franklyn (CL)
    17.45 Kurz und Schmerzlos (RFA)
    20.00 Munyurangabo (CL)
    22.15 Looking For Eric (A)

    Marţi 29 septembrie 2009
    15.30 Battle in Seattle (CL)
    17.45 The Spirit (PS)
    20.00 Rudo y Cursi (CL)
    22.15 Eastern Promises (PS)

    Miercuri 30 septembrie 2009
    15.30 Moon (CL)
    17.45 Cele ce plutesc (A, PG)
    20.00 Only (CL)
    22.15 Doubt (PS)

    Joi 1 octombrie 2009
    11.00 Flowers in The Desert (TII!)
    13.15 Tyson, O mamă din Împărăţia Umbrelor (CD)
    15.30 Cea mai fericită fată din lume (CL)
    17.45 The Damned United (PS)
    20.00 Cealaltă Irina (A, PG)
    22.15 Luminița Gheorghiu, Moromeţii (PS)

    Vineri 2 octombrie 2009
    19.00 Gala de închidere
    21.00 Francesca (A, PG)
    23.00 One man show: Zachary Oberzan

    Sâmbătă 3 octombrie 2009
    15.30 – 22.00 Proiecţia filmelor premiate

    Cinema Republica

    Vineri 25 septembrie 2009
    15.00 The Wall (D20A)
    17.15 12 Rounds (PS)
    19.30 Goodbye, Lenin! (D20A)
    21.45 Gegen Die Wand (PS)

    Sâmbătă 26 septembrie 2009
    15.00 Banlieue 13 – Ultimatum (A)
    17.15 Hârtia va fi albastră (D20A)
    19.30 Solino (RFA)
    21.45 The Good, The Bad, The Weird (A)

    Duminică 27 septembrie 2009
    15.00 Competiţie Scurt metraj 1 (CS)
    17.15 Mamma Mia! The Movie (PS)
    19.30 Diamant 13 (A)
    21.45 The Darjeeling Limited (PS)

    Luni 28 septembrie 2009
    15.00 Competiţie Scurt metraj 2 (CS)
    17.15 Don’t Look Back (A)
    19.30 Barfuss (Made In)
    21.45 Auf die Andere Seite (RFA)


    Marţi 29 septembrie 2009
    15.00 Competiţie Scurt metraj 3 (CS)
    17.15 The Girl from Monaco (A)
    19.30 In July (RFA)
    21.45 The Forbidden Kingdom (PS)

    Miercuri 30 septembrie 2009
    15.00 Competiţie Scurt metraj 4 (CS)
    17.15 The Boy in the Striped Pyjamas (PS)
    19.30 Che: Part One (PS)
    21.45 Che: Part two (PS)

    Joi 1 octombrie 2009
    15.00 Competiţie Scurt metraj 5 (CS)
    17.15 Crossing the Bridge (RFA)
    19.30 Tanti (A, PG)
    21.45 W. (PS)

    Vineri 2 octombrie 2009
    15.00 1 1/2 Knights – In Search of the Ravishing  Princess  Herzelinde (MIG:TS)
    17.15 The Crimson Wings: Mystery of the Flamingos (PS)
    19.30 September Issue, The Molky Way(CD)
    21.45 The Hurt Locker (A)

    Casa de Cultură a Studenţilor

    Vineri 25 septembrie 2009
    17.15 Keinohrhasen (MIG: TS)
    19.30 The Headless Woman (A)
    21.45 Crime is our Business (PS)

    Duminică 27 septembrie 2009
    15.00 Grozny Dreaming, Dealing with Time (CD)
    17.15 Zilele Festivalurilor de Film: Anim’est
    19.30 Competiţie Animaţie (CA)
    21.45 Frozen River (A)

    Luni 28 septembrie 2009
    15.00 Competiţie Alt-Fel (CA)
    17.15 Zilele Festivalurilor de Film: Alter-Native
    19.30 The Chaser (A)
    21.45 In the Electric Mist (PS)

    Marţi 29 septembrie 2009
    15.00 Constantin şi Elena (CD)
    17.15 Zilele Festivalurilor de Film: Cronograf
    19.30 Los Herederos, Goleshovo (CD)
    21.45 Anticrist (A)


    Miercuri 30 septembrie 2009
    15.00 Once Upon A Time In Transylvania, Together Alone, Not Reconciled (CD)
    17.15 Zilele Festivalurilor de Film: NexT
    19.30 Valentino: The Last Emperor, Sprinters (CD)
    21.45 Taras Bulba (A)

    Joi 1 octombrie 2009
    13,00 Trip (TII!)
    15.00 Elevator (TSI!)
    17.15 Australia, Hobby (CD)
    19.30 One Hundred Meters Away, From Askar (CD)
    21.45 Promise Me This (PS)

    Vineri 2 octombrie 2009
    15.00 Pescuit sportiv (TII!)
    17.15 Flooding with Love for The Kid (TII!)
    19.30 Un scoţian în 90, După revoluţie (D20A)
    21.45 Sanguepazzo (PS)

    Glendale – Sala Verde

    Sâmbătă 26 septembrie 2009
    13.00 Repo! (HD)
    15.00 30 Days of Night (HD)
    17.15 Giallo (HD)
    19.30 Paintball (HD)
    21.45 Drag Me To Hell (HD)

    Duminică 27 septembrie 2009
    15.00 Gone Baby Gone (PS)
    17.15 Katalin Varga (CL)
    19.30 Gegen Die Wand (RFA)
    21.45 Drag Me To Hell (HD)

    Luni 28 septembrie 2009
    15.00 Zilele Festivalurilor De Film: Timishort 
    17.15 Solino (RFA)
    19.30 The Rocker (PS)
    21.45 Tokyo! (A)

    Marţi 29 septembrie 2009
    15.00 Hârtia va fi albastră (D20A)
    17.15 Far Cry (MIG: TS)
    19.30 Be Kind Rewind (PS)
    21.45 Kurz und schmerzlos (RFA)

    Miercuri 30 septembrie 2009
    15.00 Franklyn (CL)
    17.15 Rudo y Cursi (CL)
    19.30 The Forbidden Kingdom (PS)
    21.45 Anticrist (A)

    Joi 1 octombrie 2009
    15.00 The Spirit (PS)
    17.15 Doubt (PS)
    19.30 Che – Part Two (PS)
    21.45 In July (RFA)

    Vineri 2 octombrie 2009
    15.00 Valentino: The Last Emperor, Sprinters (CD)
    17.15 Crossing the Bridge (RFA)
    19.30 Moon (CL)
    21.45 The Damned United (PS)

     

    Glendale – Sala Albastră

    Sâmbătă 26 septembrie 2009
    15.00 Decreţeii, Stare de fapt (D20A)
    17.15 Crime is our Business (PS)
    19.15 12 Rounds (PS)
    21.45 Goodbye, Lenin! (D20A)

    Duminică 27 septembrie 2009
    15.00 Made in Romania Calup 1 (MIR)
    17.15 Pa-ra-da (CL)
    19.30 Balieue 13 – Ultimatum (A)
    21.45 The Boat That Rocked (PS)

    Luni 28 septembrie 2009
    15.00 Made in Romania Calup 2 (MIR)
    17.15 Looking For Eric (A)
    19.30 Les Grandes Personnes (CL)
    21.45 Mamma Mia! The Movie (PS)

    Marţi 29 septembrie 2009
    15.00 Competiţie Scurt metraj 1 (CS, reluare)
    17.15 Mamma Mia! The Movie (PS)
    19.30 Don’t Look Back (A)
    21.45 Auf dem Anderen Seite (RFA)

    Miercuri 30 septembrie 2009
    12,30 Seminar Digital cinema
    15.00 Competiţie Scurt metraj 2 (CS, reluare)
    17.15 Battle in Seattle (CL)
    19.30 Eastern Promises (PS)
    21.45 The Girl from Monaco (A)

    Joi 1 octombrie 2009
    15.00 Competiţie Scurt metraj 3 (CS, reluare)
    17.15 Che – Part one (PS)
    19.30 The Boy in the Striped Pyjamas (PS)
    21.45 The Darjeeling Limited (PS)

    Vineri 2 octombrie 2009
    15.00 Competiţie Scurt metraj 4 (CS, reluare)
    17.15 Cealaltă Irina (A)
    19.30 Cea mai fericită fată din lume (CL)
    21.45 W. (PS)


    Glendale – Sala Roşie

    Sâmbătă 26 septembrie 2009
    15.00 The Wall (D20A)
    17.15 Keinohrhasen (MIG: TS)
    19.30 The Architects (D20A)
    21.45 The Headless Woman (A)

    Duminică 27 septembrie 2009
    15.00 Competitie Animatie 1 (CA)
    17.15 Valentino: The Last Emperor (CD, F&F)
    19.30 Tokyo! (A)
    21.45 The Good, The Bad, The Weird (A)

    Luni 28 septembrie 2009
    15.00 Videogramele unei revoluţii (D20A)
    17.15 The Messenger (CL)
    19.30 Diamant 13 (A)
    21.45 Frozen River (A)

    Marţi 29 septembrie 2009
    15.00 In The Electric Mist (PS)
    17.15 Barfuss (MIG: TS)
    19.30 The Hurt Locker (A)
    21.45 The Chaser (A)

    Miercuri 30 septembrie 2009
    15.00 Where is Fred (MIG: TS)
    17.15 Constantin si Elena (CD)
    19.30 Grozny Dreaming, Dealing with Time (CD)
    21.45 Tyson, A Mother from the Kingdom of Shadows (CD)

    Joi 1 octombrie 2009
    15.00 Los Herederos (CD)
    17.15 Taras Bulba (A)
    19.30 Once Upon A Time In Transylvania, Together Alone, Not Reconciled (CD)
    21.45 Doar noi / Only (CL)

    Vineri 2 octombrie 2009
    15.00 Australia, Hobby (CD)
    17.15 Competiţie Scurt metraj 5 (CS, reluare)
    19.30 One Hundred  Meters Away, From Askar (CD)
    21.45 Promise Me This (PS)


    Casa de Cultură Copou – Workshopuri şi evenimente

    Marţi 29 septembrie 2009
    11,00 Pitch CineLabs

    Joi 1 octombrie 2009
    11,00 Masă rotundă „După 20 de ani”
    13,00 MediaDESK

    Vineri 2 octombrie 2009
    11,00 Masă rotundă „This is Indie!”


    Glendale – Sala albastră

    Miercuri 30 septembrie 2009
    12,30 Seminar Digital cinema

  3. Pingback: Twitted by ebogdan

  4. Pingback: Sosesc invitatii speciali la IIFF 2009 | Portalul orasului Iasi 4u

  5. Pingback: "Celebrities Party" @ Time Out, 2 octombrie | Portalul orasului Iasi 4u

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.



curatatorie incaltaminte iasi Iasi
   
To Top