Stiri

REGINA MARIA își consolidează prezența la nivel local și extinde policlinica din Iași cu un nou corp

Rețeaua de sănătate REGINA MARIA își consolidează poziția de lider în servicii de sănătate și continuă extinderea prin inaugurarea unui nou corp al Policlinicii Iași. În urma unei investiții de peste 200.000 de euro, spațiul de 1200 mp s-a extins cu încă 330 mp și 11 cabinete, dintre care două cabinete de telemedicină, săli pentru recoltarea analizelor medicale și investigații medicale.

Lansarea noului corp în cadrul Campusului REGINA MARIA Iași este un pas important pentru Rețeaua de sănătate REGINA MARIA, care își extinde astfel capacitatea de a oferi servicii de specialitate pacienților din zona Modovei. Noua policlinică oferă pacienților acces la o echipă dedicată de 29 de medici, ajungând astfel la 80 de medici și 30 de specialități medicale, printre care pneumologie, medicina muncii și medicină internă, psihologie și psihiatrie, boli infecțioase, diabet și nutriție, alergologie, dermatologie, oncologie și obstetrică-ginecologie. De asemenea, în cadrul Campusului REGINA MARIA Iași pacienții au acces la un centru de imagistică, la clinica Kinetic Sport&Medicine și un laborator de biologie moleculară.

„Extinderea rețelei, dezvoltarea infrastructurii medicale și a instrumentelor digitale sunt prioritățile anului 2022. Ne menținem misiunea de a oferi acces cât mai multor pacienți la un act medical de calitate. De aceea, vom continua să investim masiv pentru a contribui la consolidarea unui sistem de sănătate modern în toată țara, cu infrastructură modernă și medici extraordinari.”- a declarat Fady Chreih, CEO al Rețelei de sănătate REGINA MARIA.

Noua locație ce se alatură campusului REGINA MARIA Iași este situată pe Strada Grigore Ureche, nr.1, la parterul blocului Walter Mărăcineanu și funcționează între 08:00-20:00 de luni până vineri și între 08:00-14:00 în zilele de sâmbătă. Campusul Medical Iași a fost inaugurat în anul 2015 și cuprindea o policlinică cu peste 25 de specialități, un laborator propriu de analize medicale, capabil să deservească întreaga regiune a Moldovei, precum și un centru de imagistică dotat cu un aparat RMN de ultimă generație, unic în oraș.

În prezent, Rețeaua de sănătate REGINA MARIA numără 44 de policlinici proprii la nivel național și oferă acces la peste 310 clinici partenere și peste 60 de puncte de recoltare, care contribuie la deservirea pacienților din întreaga țară cu servicii medicale de calitate.

Despre Rețeaua de Sănătate REGINA MARIA

Rețeaua de sănătate REGINA MARIA este lider în calitatea serviciilor medicale din România, fiind singurul operator care deține trei spitale cu acreditări internaționale. Prin cele 13 acreditări deținute – o performanță unică în Europa Centrală și de Est, REGINA MARIA demonstrează constant angajamentul său pentru excelența medicală și siguranța îngrijirii pacienților.

Totodată, REGINA MARIA a inovat și segmentul serviciilor medicale pentru companii, lansând în premieră în România conceptul de abonamente corporate, în urmă cu 25 de ani. Mai recent, compania a dezvoltat și pachete medicale specializate pentru IMM și persoane fizice, gestionând în prezent un portofoliu de peste 640.000 de abonamente. În plus, în ultimii 10 ani, REGINA MARIA a investit peste 130 de milioane de euro în dezvoltarea sistemului medical din România, prin modernizarea sau deschiderea de noi locații, achiziția de aparatură performantă și pregătirea echipelor medicale.

REGINA MARIA este singura companie de servicii medicale din România care a preluat în totalitate și a integrat cu succes peste 30 de alți jucători de pe piață, având o prezență proprie în 20 de județe și acoperire națională prin intermediul celor peste 310 clinici partenere. Compania reunește aproape 7.000 de angajați și colaboratori și oferă servicii complete de spitalizare și chirurgie, maternitate, policlinică, imagistică, laborator și stocare de celule stem, unui număr de peste 4.5 milioane de pacienți.

În timpul pandemiei COVID-19, REGINA MARIA a implicat în testare 9 laboratoare de biologie moleculară din Rețea, atingând o capacitate de prelucrare de peste 4000 teste RT-PCR/zi și procesând până acum peste 500.000 de teste la nivel național.

Aboneaza-te la newsletterul orasului Iasi / Urmărește canalul de știri Iași4u.ro pe WhatsApp

Stiri Contact
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top